Facebook Pixel

30 marca - sobota - NIECZYNNE

Biodegradacja

Biodegradacja


Dlatego zacznijmy od biotworzyw, od materiałów możliwych do przyswojenia przez naturę.


Biotworzywo – jest to materiał ekologiczny o łatwym rozkładzie biologicznym. Można go wykorzystać do produkcji, między innymi, plastikowych butelek, kubków i pokrywek do kubków, sztućców, słomek, mieszadełek oraz opakowań cateringowych. Czyli najpopularniejsze produkty z plastiku, które mogą się rozkładać nawet przez kilkaset lat, możemy zastąpić bio materiałem. Za produkt biodegradowalny uznaje się ten, który ulega rozkładowi w ciągu 6 miesięcy.

Biotworzywo produkuje się z roślin, na przyklad z kukurydzy, otrębów, trzciny cukrowej, bambusa, tektuty czy liścia palmowego.

Warunkiem tego, abyśmy mogli w ogóle mówić, że dany materiał jest tworzywem biodegradowalnym jest to, że musi ono się w całości rozkładać przez żywe organizmy, w warunkach tlenowych lub beztlenowych, aż do dwutlenku węgla/metanu, wody, biomasy i związków nieorganicznych. Czyli musi przejść proces biodegradacji.

Na czym polega biodegradacja? Dlaczego to jest takie dla nas ważne?

Biodegradacja to proces, który przyczyni się do pomniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Biodegradacja jest to naturalny, biochemiczny rozkład związków organicznych na prostsze związki nieorganiczne. Jest on inicjowany przez saprobionity, czyli organizmy żywe, lecz poza nimi wpływ na ten proces mają też czynniki zewnętrzne, jak światło, woda i tlen. Żywe organizmy (bakterie, grzyby, glony) rozkładają związek organiczny, ponieważ widzą w nim źródło energii potrzebnej do życia. Końcowe produkty biodegradacji tlenowej to substancje nieszkodliwe dla środowiska, tj. dwutlenek węgla, woda i sole mineralne.

Dlatego biodegradacja to w tej chwili najlepsze rozwiązanie problemu związanego ze wzrostem ilości zalegających odpadów. Ale nie tylko biodegradacja. Musimy wspomnieć równiez o kompostowaniu.

Jaka jest różnica między biodegradacją a kompostowalnością?

Biodegradacja i kompostowanie to dwa oddzielne terminy, choć mogą być do siebie łudząco podobne. Nie można postawić znaku równości pomiędzy „biodegradowalne” a „kompostowalne”. Nie wszystkie opakowania biodegradowalne są kompostowalne, ale wszystkie opakowania kompostowalne są biodegradowalne. Kompostowanie jest procesem biodegradacji w kontrolowanym środowisku. Tworzywa kompostowalne, podobnie jak biodegradowalne, ulegają rozkładowi na skutek działania mikroorganizmów, ale w odpowiednich warunkach. Otrzymuje się wtedy produkt zwany kompostem.
Produkty biodegradowalne ze znaczkiem "kompostowania" (kluczowy jest symbol) to produkty, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Składają się z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie.
Możemy je wrzucić do domowego kompostownika. Po kilku tygodniach taki produkt powinien się rozłożyć.