Co to są bioplastiki?

Co to są bioplastiki?

PLA, czyli polilaktyd (kwas polimlekowy) to polimer pochodzenia naturalnego (można go wytwarzać z kukurydzy lub trzciny cukrowej) – najprościej mówiąc jest to właśnie bioplastik.
Bioplastiki to biologiczne tworzywa sztuczne, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych tworzyw sztucznych. Produkuje się je z roślin, a dodatkowo łatwiej się rozkładają i są bezpieczne dla środowiska.
Jak rozpoznać opakowanie z bioplastiku? To bardzo trudne. Łudząco przypomina opakowania plastikowe. Niestety trzeba skrupulatnie obejrzeć opakowanie i odszukać wytłoczone oznaczenie PLA.
Produkcja bioplastiku (PLA) nie zużywa takiej ilości paliw kopalnianych jak wytworzenie pojemników z PET i PP. Surowiece, z którego bioplastik powstaje, są w 100% odnawialne – w przeciwieństwie do ropy naftowej. Bioplastik powstaje z rośliny, które rosnąc produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i ograniczają globalne ocieplenie. Reasumując - PLA jest bardziej korzystne dla środowiska niż PET i PP. Są troszkę mniej wytrzymałe niż zwykły plastik, ale jakie to ma znaczenie w kontekście dbania o przyrodę?