Segregacja odpadów biodegradowalnych oraz gdzie wyrzucać jedzenie oraz przeterminowaną żywność.

Czy już zorganizowałeś odbiór odpadów spożywczych zgodnie z aktualnymi przepisami?

Nie pozwól, aby częste kontrole Sanepidu Cię zaskoczyły.

 

Z naszego Bloga dowiesz się: 

 • Co zrobić z zepsutym jedzeniem?  
 • Gdzie wyrzucać pojemniki plastikowe cateringowe? 
 • Gdzie wyrzucać opakowania na jajka?  
 • Czego nie wolno wyrzucać do kosza na bio? 
 • Jak zorganizować odbiór odpadów (śmieci) w restauracji, barze czy pizzerii, aby działać w pełni zgodnie z przepisami prawa? 

Radzenie sobie z odpadami powstającymi wskutek prowadzenia działalności gospodarczej jest wymagającym zadaniem.

Szczególnie przedsiębiorstwa gastronomiczne muszą zwracać uwagę na odbiór odpadów kuchennych, przestrzegając wszystkich regulacji narzuconych przez Sanepid. 

Gdzie wyrzucić resztki jedzenia? Do którego kosza na śmieci?

Początkiem efektywnego zarządzania odpadami w gastronomii jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń, w których przechowywana jest żywność oraz przetwarzane produkty. Pojemniki na odpady powinny być ergonomiczne i łatwe do utrzymania w czystości. W obszarach produkcyjnych powinny być wyposażone w zamknięcia, najlepiej sterowane pedałem nożnym, co zapewnia higienę i wygodę użytkowania. Szczegóły dotyczące na przykład częstotliwości dezynfekcji i utrzymania czystości powinny być zawarte w dokumentacji Dobrych Praktyk Higienicznych (GHP). 

Odpady gastronomiczne powinny być usuwane w sposób bezpieczny dla środowiska. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, odpady te mogą być wrzucane do kontenerów komunalnych, pod warunkiem że nie zawierają substancji niebezpiecznych. Należy pamiętać, że worki z koszy na śmieci powinny być usuwane po wypełnieniu 2/3 objętości pojemnika oraz zawsze na koniec zmiany. 

Gdzie wyrzucać pieczywo, jeśli nie do odpadów bio? 

Do pojemnika na bioodpady: Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucać chleb, warto przypomnieć sobie, że bułki, bochenki i bagietki to produkty pochodzenia roślinnego. Zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji, można je składować w brązowym pojemniku na bioodpady. Pamiętaj, aby przed umieszczeniem chleba w pojemniku wyjąć go z worka lub innego opakowania, w którym był przechowywany. 

Do pojemnika na odpady zmieszane: Jeśli chleb lub bułki są już obłożone dodatkami lub posmarowane masłem, resztki takiego jedzenia należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Do koszy na bioodpady nie można bowiem wyrzucać śmieci pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie wędliny, sery czy masło sprawiają, że chleba nie można składować z resztkami roślinnymi. 

Jak prawidłowo wyrzucać słodycze i przekąski - ciekawostka 

Ciastka, zepsute ciasto, chipsy, czekolada i cukierki – tego rodzaju produkty powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane (czarny kosz na śmieci). 

Gdzie wyrzucić zepsute jedzenie?

Wiele osób popełnia duży błąd podczas segregacji żywności. Zmieńmy to. 

Zepsute mięso, wędliny, parówki, kiełbasy (po dacie ważności) czy przeterminowany jogurt lub ser powinny być wyrzucane do kontenerów na odpady zmieszane. Tego typu produkty spożywcze nie mogą trafić do kompostownika. 

Przed wyrzuceniem produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego należy pamiętać o rozdzieleniu żywności od opakowania. Szklane słoiki, plastikowe opakowania należy wyrzucać do odpowiednich kontenerów, w zależności od materiału, z którego zostały wyprodukowane. Dzięki temu segregacja odpadów będzie efektywna i zgodna z zasadami ochrony środowiska. 

Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach? 

Wytłaczanki na jajka, choć mogą wydawać się trudne do zaklasyfikowania, są w rzeczywistości dość proste do segregacji, o ile wiemy, z jakiego materiału są wykonane. Oto jak prawidłowo segregować różne rodzaje wytłaczanek na jajka: 

 • Do pojemnika na papier (kolor niebieski): - Wytłaczanki kartonowe są wykonane z papieru, który można poddać recyklingowi. Należy jednak upewnić się, że nie są one zabrudzone. Jeśli są, należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (kolor czarny). 
 • Do pojemnika na tworzywa sztuczne (kolor żółty): Wytłaczanki plastikowe są wykonane z plastiku i mogą być poddane recyklingowi. Przed wyrzuceniem warto je oczyścić z resztek, jeśli są zabrudzone. 
 • Do pojemnika na odpady zmieszane (kolor czarny):  Wytłaczanki styropianowe. Gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu? Wytłaczanki styropianowe nie nadają się do recyklingu w większości systemów segregacji odpadów. Należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Gdzie wyrzucić opakowania cateringowe, jednorazowe pojemniki obiadowe, torby papierowe i szklane pojemniki? 

Firmy cateringowe dostarczają posiłki w różnorodnych pojemnikach.

Oto kilka najczęściej występujących opakowań w cateringu dietetycznym oraz sposoby postępowania z nimi: 

 

Pojemniki obiadowe do zgrzewu z PP

Te pojemniki, znane również jako jednorazowe pojemniki do zgrzewania, są najczęściej używane w cateringu. Zwykle zabezpieczone folią z wierzchu, po oczyszczeniu z resztek jedzenia powinny być wyrzucone wraz z folią do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne. Plastikowe pojemniki obiadowe są często przystosowane do podgrzewania w mikrofalówce i wykonane z materiałów uznawanych za najbezpieczniejsze dla zdrowia. 

Dodatkowe wskazówki: 

 • Upewnij się, że plastikowe pojemniki są całkowicie opróżnione  
 • Sprawdź lokalne przepisy dotyczące segregacji odpadów, ponieważ mogą się one różnić w zależności od regionu. 

Pojemniki cateringowe z trzciny cukrowej 

Pojemniki obiadowe z cateringu dietetycznego wykonane z pulpy trzciny cukrowej są całkowicie biodegradowalne, co oznacza, że są kompostowalne. Mogą być wyrzucane do pojemnika na bioodpady, czyli brązowego kosza na śmieci. W procesie kompostowania bagassa, surowca z którego są wykonane, przekształca się w glebę już w ciągu kilku tygodni. Takie opakowania można również podgrzewać w piekarniku i mikrofalówce przez około 5 minut. To ekologiczne i praktyczne rozwiązanie dla branży gastronomicznej.  

Torby papierowe

Torby papierowe są szeroko wykorzystywane w cateringu dietetycznym jako ekologiczna alternatywa dla reklamówek foliowych. Wykonane z trwałego papieru, mogą być ponownie używane. Gdy torby papierowe nie nadają się już do ponownego użytku, należy je wyrzucić do pojemnika na papier (kolor niebieski). Ważne jest, aby torby i inne papierowe opakowania były jak najmniej zabrudzone. 

Pojemniki szklane – słoiki 

Dzięki recyklingowi szkła możemy znacząco ograniczyć zużycie cennych surowców naturalnych, takich jak piasek, dolomit i soda. Wprowadzenie tylko jednej szklanej butelki do wtórnego obiegu przyczynia się do oszczędności energii równoważnej pracy 100-watowej żarówki przez 4 godziny. To ważny krok w kierunku zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 proc., można je też przetwarzać bez strat w jakości materiału.  

Prawidłowa segregacja śmieci – kto pyta nie błądzi.

 

Segregacja odpadów jest kluczowa dla ochrony środowiska i właściwego zarządzania zasobami. W Polsce obowiązuje system pięciu pojemników do segregacji odpadów, każdy przeznaczony do innego rodzaju odpadów. Jedzenie, jako odpad organiczny, powinno być wyrzucane do odpowiedniego pojemnika.

Oto szczegółowy przewodnik: 

Brązowy – odpady biodegradowalne  

Przeznaczenie: Odpady organiczne, w tym resztki jedzenia. 

Co wrzucać: 

 • Resztki warzyw i owoców (surowe i gotowane) 
 • Skórki owoców 
 • Fusy z kawy i herbaty (wraz z papierowymi filtrami) 
 • Skorupki jaj 
 • Resztki jedzenia, które nie zawierają kości ani tłuszczów zwierzęcych 
 • Trawa, liście, drobne gałęzie 

Czego nie wrzucać do pojemnika na bioodpady: 

 • Kości, mięsa, ryb (powinny trafić do odpadów zmieszanych) 
 • Olejów i tłuszczów zwierzęcych 
 • Popiołu z węgla kamiennego 
 • Odpadów higienicznych (np. zużyte chusteczki, pieluchy) 

Pojemnik czarny (Odpady Zmieszane) 

Przeznaczenie: Odpady, które nie pasują do innych kategorii. 

Co wrzucać: 

 • Odpady higieniczne (pieluchy, zużyte chusteczki, ręczniki papierowe) 
 • Kości, tłuszcze zwierzęce 
 • Resztki jedzenia, które nie mogą być przetworzone jako bioodpady 

Pamiętaj: 

 • Zawsze staraj się ograniczać ilość odpadów zmieszanych, segregując odpady jak najdokładniej. 
 • Nie wrzucaj szkła, plastiku, papieru ani metalu do pojemnika na bioodpady ani do pojemnika na odpady zmieszane. Te materiały mają swoje dedykowane pojemniki: 
 • Pojemnik Niebieski (Papier) 
 • Pojemnik Żółty (Plastik i Metale) 
 • Pojemnik Zielony (Szkło) 

Dlaczego warto segregować odpady?  

Segregacja odpadów jest ważnym krokiem w dbałości o środowisko i pomaga w efektywnym recyklingu. Dbając o poprawną segregację, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska i wspierasz gospodarkę cyrkularną.