Facebook Pixel

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Oto skrót, który każdy z nas powinien znać - GOZ - Gospodarka o obiegu zamkniętym (może być również- obiegowa, okrężna, w obiegu wewnętrznym albo circular economy). W podejściu GOZ, jeżeli odpady już powstaną, powinny być traktowane jako surowce wtórne i być wykorzystane do ponownej produkcji. Z rosnącego problemu nadmiaru śmieci zdają już sobie sprawę nie tylko ekolodzy, ale także biznes. Konieczna jest zmiana modeli biznesowych oraz zmiana w dotychczasowych metodach pozyskiwania i wykorzystywania surowców.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to model rozwoju gospodarczego, w którym spełnione są podstawowe założenia:
a) wartość dodana surowców/zasobów, materiałów i produktów jest maksymalizowana lub
b) ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana, a powstające odpady są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia, recykling, inne sposoby odzysku, unieszkodliwienie).

Sytuacja wymusza na nas zmianę myślenia o zasobach, zmianę postaw i stylu życia. Gospodarka obiegu zamknietego potrzebuje zaangażowania konsumentów, w takim samym stopniu, jak sektora biznesowego.
Naszym celem jest aktywne zachęcanie, jak najszerszego grona konsumentów, do włączenia sie w rozwój gospodarki obiegu zamknietego.